× بستن تبلیغات
سلامت و سبک زندگی
تاريخ : 23 مهر 1396 | 9:04 | نویسنده : salamatism | بازدید : 0

هیدروکلروتیازید

Hydrochlorothiazide

موارد استفاده هیدروکلروتیازید

این دارو در درمان ورم (ناشی از نارسایی احتقانی قلب، سیروز کبدی همراه با آسیت)، درمان با کورتیکوستروئید و استروژن و نیز بعضی از مشکلات کلیوی ( از جمله سندرم نفروتیک، گلومر و لونفریت حاد و نارسایی مزمن کلیه)، زیادی فشار خون (به تنهایی یا به عنوان درمان کمکی) کاربرد دارد.

فارماكوكينتيك هیدروکلروتیازید

جذب هیدروکلروتیازید پس از مصرف خوراکی نسبتاً سریع است. این دارو به صورت تغییر نیافته و تقریباً به طور کامل از طریق کلیه‌ها دفع می‌شود. نیمه عمر هیدروکلروتیازید ۶.۵ تا ۸.۱۴ ساعت می‌باشد و اثر مدری آن پس از ۲ ساعت شروع می‌شود. زمان لازم برای رسیدن به اوج اثر دارو ۴ ساعت و طول اثر آن ۱۲-۶ ساعت است. اثر کاهنده فشار خون این دارو پس از ۴-۳ روز ممکن است ظاهر شود، ولی برای رسیدن به اثر مطلوب ممکن است تا ۳ الی ۴ هفته زمان لازم باشد.

هشدارها هیدروکلروتیازید

۱- این دارو در صورت وجود بی‌ادراری یا مشکل کلیوی و در نوزادان مبتلا به یرقان باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
۲- اندازه‌گیری فشار خون در طول درمان با این دارو در فواصل منظم ضروری است.

عوارض جانبی هیدروکلروتیازید

کاهش فشار خون وضعیتی، اختلالات خفیف گوارشی، کاهش توانایی جنسی، کمی پتاسیم، منیزیم و سدیم خون، زیادی کلسیم خون، آلکالوز همراه کمی کلرور خون، زیادی اسیداوریک خون، نقرس، افزایش قند خون و کلسترول پلاسما با مصرف دارو گزارش شده است.

اشکال دارویی هیدروکلروتیازید

Scored Tablet: ۵۰mg


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: دارو ها،
هیدروکلروتیازید,hydrochlorothiazide,

تاريخ : 23 مهر 1396 | 9:04 | نویسنده : salamatism | بازدید : 0

انالاپریل

Enalapril

موارد استفاده انالاپریل

این دارو در درمان پرفشاری خون به عنوان داروی کمکی نارسایی احتقانی قلب، پیشگیری از نارسایی علامتی قلبی و ایسکمی کرونر در بیماران مبتلا به اختلال عملکرد بطن چپ، مصرف می‌شود.

فارماكوكينتيك انالاپریل

جذب گوارشی انالاپریل حدود ۶۰ درصد است. این دارو پس از متابولیسم، به متابولیت فعال تبدیل می‌شود. اثر دارو پس از یک ساعت شروع می‌شود و پس از ۶-۴ ساعت به اوج خود می‌رسد. این دارو به میزان ۶۰ درصد از طریق کلیه و ۳۳ درصد از طریق مدفوع دفع می‌شود.

موارد منع مصرف انالاپریل

این دارو در بیماری کلیوی-عروقی و تنگی آئورت نباید مصرف شود.

هشدارها انالاپریل

۱- این دارو در صورت وجود سابقه آنژیوادم، زیادی پتاسیم خون، تنگی شریان کلیه، پیوند کلیه و مشکل کلیوی باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
۲- در بیمارانی که تحت رژیم غذای شدیداً کم‌نمک قرار داشته یا دیالیز می‌شوند، کاهش ناگهانی در میزان آنژیوتانسین II به علت مصرف داروهای مهارکننده ACE ممکن است باعث کاهش ناگهانی و شدید فشار خون شود، علاوه بر این خطر نارسایی کلیه ناشی از مصرف داروهای مهار کننده ACE در بیمارانی که سدیم و حجم خون آنها کاهش یافته یا در بیمارانی که مبتلا به نارسایی احتقانی قلب هستند، افزایش می‌یابد.
۳- در طول درمان با این دارو، اندازه‌گیری فشار خون در فواصل منظم ضروری است.

عوارض جانبی انالاپریل

کاهش فشار خون، سرگیجه، سردرد، تهوع(و گاهگاهی استفراغ)، کرامپ عضلانی، خشکی مداوم دهان، ناراحتی گلو، تغییرات صدا و حس چشایی، التهاب مخاط دهان، سوء هاضمه، درد شکم، مشکل در کلیه، افزایش پتاسیم خون، آنژیوادم، کهیر، بثورات جلدی و حساسیت مفرط و اختلالات خونی با مصرف این دارو گزارش شده است.

تداخل دارويي انالاپریل

مصرف همزمان این دارو با داروهای بیهوش‌کننده، اثر کاهنده فشار خون را افزایش می‌دهد. مصرف همزمان این دارو با داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی ممکن است اثر پایین‌آورنده فشار خون انالاپریل را کاهش داده و خطر نارسایی کلیه را افزایش دهد. در صورت مصرف همزمان این دارو با سیکلوسپورین، خطر بروز افزایش پتاسیم خون بالا می رود. در صورت مصرف همزمان انالاپریل با داروهای مدر نگهدارنده پتاسیم و مکمل‌های پتاسیم، احتمال بروز افزایش پتاسیم خون وجود دارد. همچنین داروهای مدر ممکن است باعث افزایش اثر کاهنده فشار خون انالاپریل شوند. در صورت مصرف همزمان لیتیم با انالاپریل ، دفع لیتیم کاهش یافته و غلظت آن در پلاسما افزایش می‌یابد. مصرف همزمان الکل و داروهای مدر یا انالاپریل ممکن است باعث تشدید اثرات کاهنده فشار خون شود.

اشکال دارویی انالاپریل

‏Tablet: ۵mg، ۲۰mg


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: دارو ها،
انالاپریل,enalapril,

تاريخ : 23 مهر 1396 | 9:04 | نویسنده : salamatism | بازدید : 0

کاپتوپریل

captopril

موارد استفاده کاپتوپریل

این دارو برای کنترل زیادی خفیف تا متوسط فشار خون به تنهایی یا همراه با یک داروی مدر تیازیدی به کار می‌رود. همچنین در درمان افزایش شدید فشار خون که به سایر تدابیر درمانی پاسخ نمی‌دهند مصرف می‌شود. کاپتوپریل به عنوان داروی کمکی در نارسایی قلبی، پس از سکته قلبی و در آسیب کلیوی در بیماران مبتلا به دیابت غیر وابسته به انسولین مصرف می‌شود.کاپتوپریل پس از انفارکتوس میوکارد در بیماران مبتلا به اختلال در عملکرد بطن چپ و همچنین در درمان نفروپاتی دیابتیک نیز مصرف می‌شود.

موارد منع مصرف کاپتوپریل

این دارو در بیماران مبتلا به مشکلات کلیوی-عروقی و تنگی آئورت نباید مصرف شود.

هشدارها کاپتوپریل

۱- در موارد زیر این دارو باید با احتیاط فراوان مصرف شود: افراد دارای سابقه آنژیوادم، زیادی پتاسیم خون، تنگی شریان کلیه، پیوند کلیه و مشکل کلیوی.
۲- در بیمارانی که تحت رژیم غذایی شدیداً کم‌نمک قرار داشته یا دیالیز می‌شوند، کاهش ناگهانی در میزان آنژیوتانسین ll به علت مصرف داروهای مهارکننده ACE ، ممکن است باعث کاهش ناگهانی و شدید فشار خون شود. علاوه بر این خطر نارسایی کلیه ناشی از مصرف دروهای مهارکننده ACE در بیمارانی که سدیم و حجم خون آنها کاهش یافته یا در بیمارانی که مبتلا به نارسایی احتقانی قلب هستند، افزایش می‌یابد.
۳- در طول درمان زیادی فشار خون با کاپتوپریل ، اندازه‌گیری فشار خون در فواصل منظم ضروری است.

عوارض جانبی کاپتوپریل

کاهش فشار خون، سرگیجه، سردرد، تهوع(و گاهگاهی استفراغ)، کرامپ عضلانی، خشکی مداوم دهان، سرفه، تغییرات صدا و حس چشایی، التهاب مخاط دهان، سوء هاضمه، درد شکم، مشکل کلیوی، افزایش پتاسیم خون، آنژیوادم، کهیر، بثورات جلدی، حساسیت مفرط و اختلالات خونی از عوارض مصرف این دارو هستند.

تداخل دارويي کاپتوپریل

مصرف همزمان این دارو با داروهای بیهوش‌کننده،‌ اثر کاهنده فشار خون را افزایش می‌دهد. مصرف همزمان این دارو با داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی ممکن است اثر پایین‌آورنده فشار خون کاپتوپریل را کاهش داده و خطر نارسایی کلیه را افزایش دهد. در صورت مصرف همزمان این دارو با سیکلوسپورین، خطر بروز زیادی پتاسیم خون افزایش می‌یابد. در صورت مصرف همزمان کاپتوپریل با داروهای مدر نگه‌درانده پتاسیم و مکمل‌های پتاسیم، احتمال بروز زیادی پتاسیم خون وجود دارد. همچنین داروهای مدر ممکن است باعث افزایش اثر کاهنده فشار خون، کاپتوپریل شوند. در صورت مصرف همزمان لیتیم یا کاپتوپریل، دفع لیتیم کاهش یافته و غلظت آن در پلاسما افزایش می‌یابد. مصرف همزمان الکل و داروهای مدر با کاپتوپریل ممکن است باعث تشدید اثرات کاهنده فشار خون شود.


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: دارو ها،
کاپتوپریل,captopril,

تاريخ : 22 مهر 1396 | 7:39 | نویسنده : salamatism | بازدید : 0

مینوکسیدیل

Minoxidil(Topical)

موارد استفاده مینوکسیدیل

مینوکسیدیل موضعی برای درمان طاسی مردانه آندروژنیک در مردان و زنان به کار می‌رود .احتمالاً تأثیر این دارو در مردانی که بیشتر موهای قسمت جلوی سرشان ریخته است، کمتر از افرادی است که مبتلا به طاسی آندروژنیک سایر نواحی می‌باشند.

مکانیسم اثر مینوکسیدیل

به نظر می‌رسد که اثر این دارو به واسطه افزایش جریان خون جلدی ناشی از گشادی عروق، تحریک فولیکول‌های مو از وضعیت استراحت به رشد فعال و تحریک سلول‌های فولیکول مو باشد.

فارماكوكينتيك مینوکسیدیل

مقدار ناچیزی از مینوکسیدیل موضعی از طریق پوست سالم جذب می‌شود. ۳/۹-۱/۶% از کل داروی استعمال شده، به صورت سیستمیک جذب می‌شود و چنانچه دارو بر پوست ملتهب به کار برده شود جذب افزایش می‌یابد. اثر دارو حداقل چهار ماه پس از شروع درمان دو بار در روز با داروی ۲% و دو ماه برای داروی ۵% شروع شده و طی یک سال به حداکثر می‌رسد. به نظر می‌رسد که ۴-۳ ماه پس از قطع درمان، موهای جدید حاصل از درمان شروع به ریزش نمایند و پیشرفت ریزش مو مجدداً از سر گرفته شود. تقریباً ۹۵% از دارویی که به طور سیستمیک جذب شده است طی چهار روز از طریق کلیه‌ها دفع می‌شود.

هشدارها مینوکسیدیل

۱- در صورت وجود بیماری‌های قلبی-عروقی، افزایش فشار خون، التهاب یا جراحت پوست از قبیل پسوریازیس پوست سر یا آفتاب‌ سوختگی شدید دارو باید با احتیاط مصرف شود.
۲- فشار خون،‌ ضربان قلب و وزن بیماران تحت درمان با مینوکسیدیل موضعی را باید تحت نظر قرار داد.
۳- مصرف مکرر مینوکسیدیل موضعی ممکن است منجر به جذب سیستمیک آن و بروز عوارض جانبی شود

عوارض جانبی مینوکسیدیل

بروزمشکلات نادری همچون واکنش آلرژیک (بثورات جلدی و ورم صورت)، خارش، تشدید طاسی، سوختن پوست سر، سرگیجه، اگزما، التهاب فولیکول‌ها، سردرد، کاهش توانایی جنسی، خستگی، اختلالات بینایی، احتباس آب و سدیم و کاهش دقت بینایی با مصرف این دارو گزارش شده است.

تداخل دارويي مینوکسیدیل

مصرف همزمان مینوکسیدیل موضعی با فرآورده‌های حاوی کورتیکواستروئیدها، مشتقات نفتی و یا رتینوئیدها ممکن است با افزایش نفوذپذیری استراتوم کورنئوم باعث تشدید جذب جلدی دارو شود. مصرف همزمان مینوکسیدیل موضعی و سیستمیک به دلیل احتمال جذب سیستمیک داروی موضعی، ممکن است خطر سمیت آن را افزایش دهد.

مقدار مصرف مینوکسیدیل

بزرگسالان تا سن ۶۵ سالگی: بدون توجه به میزان نواحی بدون مو، یک تا حداکثر دو میلی‌لیتر از محلول ۲% دو بار در روز بر فرق سر استعمال می‌شود.


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: دارو ها،
مینوکسیدیل,minoxidil,

تاريخ : 22 مهر 1396 | 7:39 | نویسنده : salamatism | بازدید : 0

آملودیپین

Amlodipine

موارد استفاده آملودیپین

آملودیپین برای درمان پرفشاری خون و آنژین پکتوریس تجویز می‌شود.

مکانیسم اثر آملودیپین

آملودیپین باعث مهار انتقال کلسیم به داخل سلول‌های عضله قلب و عضلات صاف جدار عروق می‌شود.

فارماكوكينتيك آملودیپین

آملودیپین پس از تجویز به فرم خوراکی به خوبی جذب می‌شود. فراهم زیستی دارو حدود ۶۵-۶۰% است. دارو به میزان ۹۷.۵% به پروتئین‌های پلاسما متصل می‌شود. نیمه عمر دارو ۳۵ تا ۵۰ ساعت است و به طور وسیعی در کبد متابولیزه می‌شود.

موارد منع مصرف آملودیپین

در صورت بروز بیش حساسیتی نباید از این دارو استفاده کرد.

عوارض جانبی آملودیپین

سردرد، سرگیجه، بی‌خوابی، برافروختگی، تپش قلب، درد قفسه سینه، تهوع، درد شکم، یبوست و تب از عوارض جانبی مصرف این دارو هستند.

تداخل دارويي آملودیپین

۱- مصرف همزمان این دارو با آدنوزین خطر بروز برادیکاردی را افزایش می‌دهد.
۲- مصرف همزمان این دارو با گریپ فوروت سطح خونی آملودیپین را افزایش می‌دهد.


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: دارو ها،
آملودیپین,amlodipine,

تاريخ : 22 مهر 1396 | 7:38 | نویسنده : salamatism | بازدید : 0

لوراتادین

Loratadine

موارد استفاده لوراتادین

لوراتادین در درمان رینیت آلرژیک ملتحمه، خارش، کهیر، عطسه و آبریزش‌ بینی و همچنین در کاهش علائم ناشی از آسم آلرژیک کاربرد دارد.

مکانیسم اثر لوراتادین

اثرات آنتی هیستامین این دارو به علت رقابت با هیستامین در لوراتادین اتصال به گیرنده H۱است. کاربرد آن در کاهش علائم ناشی از آسم آلرژیک ممکن است به دلیل جلوگیری از اثرات انقباضی هیستامین بر برونش‌ها در این بیماران باشد.

فارماكوكينتيك لوراتادین

نیمه عمر آن ۳ تا ۲۰ساعت است. زمان لازم برای شروع اثر آن ۱ تا ۳ ساعت و طول مدت اثر آن حدود ۲۴ ساعت است. متابولیسم  لوراتادین دارو کبدی است و به متابولیت فعال تبدیل می‌شود.

اشکال دارویی لوراتادین

Tablet: ۱۰mg
Syrup:۱ mg/ ml.


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: دارو ها،
لوراتادین,loratadine,

تاريخ : 22 مهر 1396 | 7:38 | نویسنده : salamatism | بازدید : 0

کلماستین

Clemastine

موارد استفاده کلماستین

کلماستین در درمان علامتی رینیت آلرژیک فصلی یا دایمی التهاب آلرژیک ملتحمه، خارش ناشی از واکنش های آلرژیک و کهیر و به عنوان درمان کمکی شو ک آنلافیلاکتیک به کار می رود.

مکانیسم اثر کلماستین

اثر ضد آلرژی آن ناشی از رقابت با هیستامین برای اتصال به گیرنده های H۱ است .

فارماكوكينتيك کلماستین

این دارو به خوبی از طریق تزریق یا خوراکی جذب می شود. متابولیسم آن کبدی استو زمان شروع اثر شکل خوراکی آن بین ۶۰- ۱۵ دقیقه است و طول مدت اثر آن حدود ۱۲ ساعت می باشد که از راه کلیوی دفع می شود.

هشدارها کلماستین

احتمال بروز سرگیجه، اختلال شناخت و کاهش فشار خون ناشی از مصرف این دارو در بیماران سالخورده بیشتر است .

عوارض جانبی کلماستین

عوارض شایع آن شامل خواب آلودگی و غلیظ شدن تر شحات نایژه است.

تداخل دارويي کلماستین

در صورت مصرف همزمان با دارو های پایین آورنده فشار خون و دارو های مضعف CNS ممکن است اثر آنها افزایش یابد. مصرف این دارو با داروهای سمی برای گوش ممکن است علایم مسمومیت گوشی آنها از جمله وزوز گوش را بپوشاند.

اشکال دارویی کلماستین

Tablet:۱mg
Injection:۲mg/۲ml


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: دارو ها،
کلماستین,clemastine,

تاريخ : 22 مهر 1396 | 7:37 | نویسنده : salamatism | بازدید : 0

ستریزین

Cetirizine

موارد استفاده ستریزین

ستریزین در درمان علامتی رینیت آلرژیک فصلی یا دائمی، التهاب آلرژیک ملتحمه، خارش، کهیر، عطسه، آب ریزش بینی و همچنین در کاهش علایم ناشی از آسم آلرژیک مصرف می‌شود.

مکانیسم اثر ستریزین

اثرات آنتی‌هیستامین این دارو به علت رقابت با هیستامین در اتصال به گیرندهH۱ است. کاربرد آن در کاهش علایم ناشی از آسم آلرژیک ممکن است به دلیل جلوگیری از اثرات انقباضی هیستامین در برونش‌ها در این بیماران باشد.

فارماكوكينتيك ستریزین

حداکثر اثر دارو یک ساعت بعد از مصرف ظاهر می‌شود. ستریزین در صورت مصرف با غذا سرعت جذب دارو کاهش می‌یابد.

مقدار مصرف ستریزین

در بزرگسالان به عنوان آنتی هیستامین مقدار ۵ تا ۱۰ میلی‌گرم روزانه مصرف می‌شود.
کودکان: در کودکان ۶-۲ سال ۲/۵ میلی گرم روزانه تا ستریزین حداکثر ۵ میلی‌گرم روزانه مصرف می‌شود.

اشکال دارویی ستریزین

F.S.Tablet:۵mg
F.S.Tablet:۱۰mg


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: دارو ها،
cetirizine,ستریزین,

تاريخ : 19 مهر 1396 | 8:51 | نویسنده : salamatism | بازدید : 0

پرمترین

Permethrin

موارد استفاده پرمترین

از کرم این دارو برای جرب یا گال و از فرآورده مایع آن برای درمان عفونت شپش سر و کشتن تخم آن استفاده می‌شود.

مکانیسم اثر پرمترین

با اثر بر غشا سلول‌های عصبی انگل و اختلال در هدایت کانال‌های سدیمی باعث رپلاریزاسیون تأخیری و فلج حشره خواهد شد. دارو دارای اثر شپش‌کشی و تخم‌‌کشی بر علیه شپش انسانی می‌باشد.

فارماكوكينتيك پرمترین

در صورت مصرف کرم، کمتر از ۲% جذب خواهد شد. پرمترین مقدار جذب شده به سرعت به متابولیت‌های غیرفعال تبدیل و از طریق ادرار دفع می‌شود.

موارد منع مصرف پرمترین

در صورت بروز حساسیت مفرط به یکی از اجزاء فرآورده، نباید مصرف شود.

عوارض جانبی پرمترین

خارش، سوزش، قرمزی، ادم و بی‌حسی پرمترین از عوارض جانبی مصرف این دارو هستند.

مقدار مصرف پرمترین

درمان جرب یا گال: از پوست سر تا کف پا به طور کامل باید با فرآورده ماساژ داده شود. برای شیرخواران پوست سر، پیشانی و گردن تحت درمان قرار گیرد. کرم بعد از ۱۴-۸ ساعت برطرف شود. معمولاً یک بار مصرف به میزان ۳۰ گرم برای بزرگسالان کافی است.
درمان عفونت شپش سر: بعد از شستشوی مو با پرمترین شامپو و خشک کردن،  حجم کافی از مایع برای اشباع موها و فرق سر به کار رود. بعد از ده دقیقه می‌توان موها را شست.

اشکال دارویی پرمترین

Shampoo: ۱%
Cream Rinse: ۱%


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: دارو ها،
پرمترین,permethrin,

تاريخ : 19 مهر 1396 | 8:51 | نویسنده : salamatism | بازدید : 0

امپرازول

Omeprazole

موارد استفاده امپرازول

امپرازول در درمان زخم های خوش خیم معده و دوازدهه، زخم های وابسته به هلیکوباکتری پیلوری، سندروم زولینگر-الیسون، کاهش اسید معده در جراحی و پیشگیری کوتاه مدت بازگشت محتویات معده و درمان بیماری به کار برده می شود.

مکانیسم اثر امپرازول

این دارو با مهار پمپ K+/H+/ATPase باعث مهار تولید اسید در معده میشود.

فارماكوكينتيك امپرازول

جذب دارو سریع است و دارو با کاهش اسید معده به جذب خود کمک می کند. متابولیسم آن کبدی است و ازطریق کلیه دفع می شود. نیمه عمر آن بین ۱-۰.۵ ساعت می باشد.

هشدارها امپرازول

این دارو باید در بیماران مبتلا یا دارای سابقه امپرازول ابتلای به بیماری مزمن کبدی، با احتیاط مصرف شود.

عوارض جانبی امپرازول

از عوارض شایع این دارو می توان سردرد، اسهال، بثورات جلدی، کهیر و سرگیجه را نام برد.

تداخل دارويي امپرازول

مصرف همزمان این دارو با داروهای ضد انعقاد خوراکی مانند وارفارین باعث افزایش اثر وارفارین می شود. مصرف همزمان این دارو با دیازپام و داروهای ضد صرعمثل فنی توئین باعث افزایش اثر آن می شود.


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: دارو ها،
امپرازول,omeprazole,